SITNOLISTNI (TZV. GRČKI) I KLASIČAN (TZV. GENOVESE)
Bosiljak (lat. Ocimum basilicum) je grmasta i vrlo mirisna biljka, ovalnih i najčešće zelenih listova. Basilicon je grčka riječ i znači vladar (kralj) pa neki kažu da je obrok s bosiljkom kraljevski obrok. Pradomovina bosiljka je Indija. U Indiji su bosiljak njegovali kao simbol dobrodošlice, a u ayurvedi se jedna od vrsta bosiljka (tulsi, lat.Ocimum tenuiflorum) koristi za liječenje mnogih bolesti – dijabetesa, astme, impotencije, bubrežnih kamenaca, neplodnosti i alergija. Bosiljak sadrži u listićima 0,3-0,8 posto eteričnog ulja s glavnim sastojkom metil avikolom, koji podsjeća na anis. U srednjem vijeku, svećenici su bosiljak donijeli s Istoka u Europu, gdje se ubrzo udomaćio i danas se mnogo uzgaja u vrtovima, širom svijeta, kao ukrasna, začinska i ljekovita biljka. Bosiljak je jednogodišnja biljka, visine 40 do 60 centimetara. Listovi se nalaze na dugim peteljkama, jajolikog su oblika, ravni ili malo nazupčani. Cvjetovi su bijele, ružičaste ili crvene boje. Cijela biljka, a posebno njeni listovi imaju vrlo jak i ugodan miris, posebno prije i u vrijeme cvjetanja. Cvate od lipnja do kolovoza. Bosiljak ubran u srpnju, u vrijeme cvatnje, ima veću ljekovitost od onog ubranog u jesen.
Naš mediteranski bosiljak ima blagi okus limuna i omiljen je začin. Kao začin koriste se osušeni cijeli ili usitnjeni listovi i cvjetni vršci bosiljka, a najbolji su svježi listovi.
Bosiljak u kulinarstvu
Mirisni listovi bosiljka koriste se u mnogim kuhinjama i slažu se s različitim vrstama jela. Trgajte ga prstima jer metalni nož oduzima bosiljku većinu najvažnijih sastojaka. Kao začin jelu dodajte ga na kraju kuhanja kako se vrijedni i ljekoviti sastojci ne bi raspali dugim kuhanjem. Kada god možete, izaberite svježi bosiljak, jer ima intenzivniji okus u odnosu na sušeni. Slavu i prepoznatljivost u kuhinjama diljem svijeta, bosiljak je zaradio s Pesta Genovese, zelenim umakom od bosiljka, pinjola i parmezana.
Ljekovitost bosiljka
Listovi bosiljka koriste se kao sredstvo protiv nadimanja, za jačanje želuca i poticanje teka, kod neuroze, psihičkih nemira i nesanice. Može se uzimati kod katara želuca, upale crijeva, kod pojave trovanja u želucu i crijevima, kod želučanih grčeva, povraćanja, kod nadutosti i začepljenja, odnosno lijenosti crijeva. Bosiljak se pokazao korisnim i kod plućnih bolesti, a posebno kod početnih stanja tuberkuloze pluća. Također se uspješno primjenjuje u liječenju mnogih bolesti mokraćnih organa, kod upale bubrega, katara mokraćnog mjehura ili bolnog mokrenja. Sok iscijeđen iz svježeg lišća bosiljka, nakapan u uho, liječi upalu uha, a svježe lišće, stavljeno u nos, uklanja hunjavicu.
Dvije kapi eteričnog ulja bosiljka u žličici meda uklonit će mučnine i smiriti nagon na povraćanje (slično djelovanje na mučnine i povraćanje ima i đumbir). U Indiji listovima bosiljka trljaju mjesta uboda kukaca, a smatraju ga i afrodizijakom. Ako je vaša kosa ili koža masnija ili na koži imate osip i/ili crvenilo, pripremite čaj od bosiljka i okupajte se u njemu, tj. isperite kosu.
Bosiljak možete kombinirati s komoračem, kaduljom i borovnicom te smiriti upalu želuca i crijeva te smanjiti mučnine.
- snažan je antioksidans
- ima antibakterijska svojstva
- jača imunološki sustav
- sprečava oksidaciju kolesterola
- štiti srce i krvne žile
- pomaže u borbi protiv infekcija
- smanjuje upale uzrokovane artritisom
Čaj za miran san
Veliku žlicu svježih listova bosiljka kuhati deset minuta u dva i pol decilitra vode. Ostaviti da odstoji deset minuta. Procijediti i popiti, u gutljajima, nezaslađeno, prije spavanja.
Miteseri
Čak i ako imate “čisto” lice, koje ne muče prištići i akne, šanse su da imate zone na lice koje su označene miteserima. Maleni, crni, neugledni prištići nisu jednostavni za ukloniti i narušavaju ljepotu lica. Pomognite si prirodnim putem: jednostavno prislonite listić bosiljka na pogođenu zonu, ostavite pet minuta neka djeluje te ukonite. Dobro isperite lice mlakom vodom.
“The basil tuft, that waves its fragrant blossom over graves.”
Thomas Moore, Lalla Rookhm, Light of the Harem
T 🙂