Današnji post posvećujem još jednom začinu koji biste trebali imati u kuhinji (posebice zimi): đumbiru (ingver).
Đumbir je gomoljasta trajnica, kvrgavog i nepravilnog izgleda, svjetložute boje te spada u porodicu ljiljana. Miris mu je izrazito ugodan i snažan, a okus peckav i blago gorki. Može se pronaći u raznim oblicima, ja ga doma imam u korijenu i u prahu.
Što se kuhanja tiče, đumbir treba oprezno dozirati jer ima izrazito jaku aromu koja dominira nad ostalim okusima. Svježim đumbirom se mogu začiniti gotova sva jela, od mesnih do povrtnih, od slanih do slatkih. Đumbir u prahu ima oštar okus, a sastojak je mnogih curry mješavina. Izuzetno je ljekovit, bez štetnih nuspojava (osim okusa za one koji ne vole ljuto-peckave stvari) i prikladan je za sve vrste dijetne prehrane.
100 g đumbira sadrži otrilike 80 kalorija te jako puno vitamina (vitamini B kompleksa, C vitamin i E vitamin) i pun je magnezija, kalcija, fosfora i kalija.
CVIJET ĐUMBIRA
Đumbir se već stoljećima koristi i u prehrani i kao lijek, pa tako postoje neki kineski zapisi iz 4.st.pr.n.e. koji ga navodi kao lijek za mučnine, boli u trbuhu, zubobolje, krvarenja i reumatizam. Za zdravlje i snagu ga je navodno uzimao i Konfucije, a mnogi europski vladari pripisivali su mu razna afrodizijska svojstva (jer đumbir potiče cirkulaciju i širi krvne žile pa tako pogodno djeluje i na te stvari, a i podiže kvalitetu spermija). U 16.st. korišten je kao lijek protiv kuge (isto kao i češnjak) jer njegove aktivne tvari, gingeroli imaju analgetske, sedativne, antipiretske (znači da djeluje protiv povišene temperature), antioksidativne, antiseptičke i antibakterijske učinke.
Đumbir je izrazito ljekovit i koristi se za svašta, no najviše za probleme želuca, mučnine i respiratorne probleme.
Ako imaš problema s mučninama prilikom putovanja, umjesto da se nakljukaš Draminama i ušlagirano sliniš po ramenu suputnika probaj sljedeće: u čašu vode naribaj mali komadić đumbira ili umiješaj žličicu đumbira u prahu i to pij bar tri dana prije polaska. Možeš iskoristiti trik i narezati đumbir na tanke, uber tanke listiće, posušiti ih i nositi u nekoj kutijici (tipa od bombona) i tijekom putovanja staviti na jezik i cuclati.
SUŠENI LISTIĆI ĐUMBIRA

Đumbir djeluje jako pogodno na želudac, pa ga treba davati svima koji imaju problema s gubitkom apetita. Smanjuje grčeve, štiti od nastajanja čira na želucu i dvanesniku, pomaže kod morske bolesti, jutarnjih slabosti (posebno onih uzrokovanih kemoterapijom).
Ono što trebaš napraviti ako se mučite s nečime od navedenog: u mali lončić uliti pola litre vode i staviti grijati. Dok se voda grije naribati jedan manji korijen đumbira i sad, ukoliko želite blaži čaj, iscijedite naribani đumbir i taj đumbirov sok ulijete u kipuću vodu. Ako želite jači kick, naribani đumbir stavite u vodu i pustite da lagano ključa 5 minuta. Maknuti s vatre i pustiti da se ohladi, pa procijediti. I tako svaki dan neko vrijeme, nakon desetak dana se već osjeti poboljšanje.
Potom, nešto jako bombastično i uber zdravo. Pasta od češnjaka i đumbira! Osim što se koristi u indijskoj kuhinji kao dresing za salate, sos uz meso itd, ovo je jedna od najzdravijih stvari, bomba zdravlja koja će podignuti imunitet, te ublažiti upalne procese svojim antibiotskim djelovanjem (a nije opasno za organizam).
Radi se na sljedeći način: u podjednakoj količini u mužaru zgnječi svježi đumbir i češnjak. Ako volite finije teksture, koristite štapni mikser da smjesa bude finije teksture. Može se napraviti i veća količina, onda se pohrani u čvrsto zatvorenu posudu te se ulije žlica ulja na vrh.
Okus će biti ajme meni-šta mi bi, ljuto, peče, ali je djelovanje toliko dobro i učinkovito da se žličica dnevno može istrpiti. Koristiti ju možete svaki dan, da se zaštit organizam, ili kad osjetite da vas lovi hunjavica, gripa, općenita slabost i malaksalost. Ne preporučam jesti na prazan želudac.
ĐUMBIR-ČEŠNJAK PASTA

Ukoliko se borite s upaljivim sinusaima (kao ja), trebali biste konzumirati što više đumbira. Ako se upala već dogodila, umjesto sjedenja nad lavorom vruće vode, napravite oblog od vruće vode i đumbira u prahu i to aplicirajte na sinuse. Nemojte se začuditi ako va, nosi procuri jer će đumbir odčepiti sinuse i potjerati sekret van kroz nos.
A za preventivu možete naribati đumbir u med, dodati cimeta i to jesti tri put dnevno, prije svakog obroka, ili možteš kupiti đumbir pastu koja dokazano djeluje kod problema sinusa, bronhitisa i astme, eliminira kašalj i otvara respiratorni trakt.
Sastav: med, melasa grožđa, đumbir, cimet, kurkuma, galangal (objasnit ću što je), rogač, klinčić, korijen sladića, šipak, ulje eukaliptusa i ulje peperminta.
ĐUMBIR PASTA
Da đumbir može biti i zdrava slastica dokazuje sljedeća slika:
Kandirani đumbir i (meni draži) kandirani đumbir u tamnoj čokoladi (mljac, mljac!).
T 🙂