New York i hrana idu zajedno kao prst i nokat. Definitivno jedna od najuzbudljivijih gastro scena na svijetu, nema kuhinje i namirnice koja tamo nije zastupljena. Ja sam svoja dva tjedna dobro iskoristila i isprobala sve od tržnica, preko street fooda do fine dininga. Slijedi popis svega što sam jela i dokumentirala, te preporuke kamo ići i što probati (u NY ima preko 26 000 restorana, navedeno dakle nije ni kap u moru).
Za lakše snalaženje post je podijeljen u kategorije na koje možete kliknuti kako bi vas odvelo na željeni dio teksta.
Kategorije:
TRŽNICE (MARKETS)
GRAND CENTRAL MARKET
Moj prvi zapis u putopisni dnevnik je ”wooow tržnica na GC”. Prekrasni svježi proizvodi, voća i povrća koliko hoćeš, dio s tjesteninama svih vrsta, dio sa začinima i čajevima, slasticama, sušenim voćem i orašidima i naravno meso. Steakovi različitih sorti, janjetina na tisuću načina, svježe punjene kobasice po talijanski/poljski/američki. Srećom pa smo doma kuhale samo doručke, inače bi bankrotirala prvi dan, tu na licu mjesta, s osmijehom na licu.
41st STREET
Prvi dan smo se izgubile odmah po izlasku iz GC, no na našu sreću naletile smo na odličan street food market gdje sam svjedočila tome da ljudi jedu pržene Oreo kekse (što je previše je previše). Međutim ono što jesmo probale su prekrasne mozzarepas, spoj arepasa – kukuruznih peciva – i mozzarelle. Tokom našeg boravka tamo ”probale” smo ih nekoliko puta.
CHELSEA MARKET
Još jedna tržnica prepuna svega. Chelsea market je zapravo zgrada s različitim dućanima, od odjeće i nakita, do hrane. Od različitih dućana u kojima možete (što mi je fenomenalno) otići do stola za samo poslugu i u kutiju si natrpati različitog bobičastog voća, granole, svježeg voća, i jogurta do dućana specijaliziranih za sireve, ljute umake. Ušla sam i u vinariju i kupila Grgichevo američko vino, ali najviše me se dojmila ribarnica: mogu se pronaći sve vrste riba, školjki (kamenica 5 vrsta), račića i jastoga, koji se mogu tamo na licu mjesta pojesti (ovaj lik na slici što trančira jastoga me zbunjeno gledao dok sam opčinjeno zurila u njega).
Tamo smo se po dolasku ugrijale s juhicama iz Hale&hearty soup: A je uzela corn chowder, a ja jambalayu. Nakon toga smo se smjestila u korejski gdje je A. uzela veganske dumplingse, a ja bulgogi: zdjelicu riže, kimchija i trakica ribeye steaka. Topla preporuka.
ZALOGAJNICE
COFFEE TOSSE @QUEENS
Kafić u našem dijelu Queensa (Sunnyside) s jako dobrom ponudom doručaka i bruncheva. Mi smo se odlučile za huevos rancheros u tortilji i omlet sa sirom i avokadom. Uz to kavica i čaj i planiranje rute za ostatak tjedna. Cijena 26$. Ovako s odmakom djeluje kao skupo, međutim kad ste tamo i usporedite cijene, ovo je sasvim solidno.
PETE’S DINER @QUEENS
Ovaj smo diner uočile još prvi dan i rekle da moramo tamo pojesti pitu tj. proživjeti sve ono što smo gledale u Beverly Hills-u i ostalim američkim klasicima. A. je uzela pitu od borovnice, a ja od trešnje, uz dobru porciju šlaga. Tijesto je mekano i lisnato, a fila je lagano želatinasta. Za čudo nije nam bilo preslatko.
RAMEN BAR DUMBO
U istoj četvrti gdje je i buvljak smo naletile na Ramen bar Dumbo i odlučile nešto (za promjenu) prigristi. Odlučile smo se za Shoyu i Mayo ramen. Shoyu je baziran na soja sosu s pilećim temeljcem, pečenom svinjetinom, bambusom, mladim lukom i tostiranim algama, dok je Mayo (po meni neusporedivo bolji) baziran na soli i crnom češnjaku, sa svinjskim temeljcem, pečenom svinjetinom, tankim rezancima, mladim lukom, gljivama, crvenim đumbirom i jajem. 30$ (isto koliko i ona sramota od lobster rolla).
BLACK SEED BAGEL @LITTLE ITALY
Na Black seed bagel smo se obje zapiknule još u Zagrebu prije puta i jedva dočekale probati jedan od najpoznatijih bagelova u NY. Odlučile smo tamo doručkovati, što je nakon razvlačenja po kući i putovanja do tamo rezultiralo krajnjom gladozom (nervoza uzrokovana glađu) kod A. Kod naručivanja se bira pecivo po izboru koje se onda napuni s onime što si odabrao i podgrijava/tostira. Mi smo se odlučile za Tobiko (dimljeni losos, krem sir i salata) i Grilled cheese (cheddar, swiss, muenster, rajčica). Oba dva su izuzetno ukusna i sočna, ali ovaj s lososom pobjeđuje. 20$.
SHAKE SHACK
Shake Shack je lanac fast food restorana koji se bavi burgerima. Mi smo jedan dan, u prolazu, stale u red (koji se izvijao do van restorana) da probamo burgere jer smo čule dobre stvari sa svih strana. Uzele smo shackburger (cheeseburger sa salatom, rajčicom i shack umakom) i krumpiriće i mogu reći da je sve bilo odlično. Burger je sočan, s odličnim komadom mesa i umakom koji lijepo komplimentira sir i meso. Krumpirići su top. Topla preporuka za dane kad samo hoćete nešto usput gricnut.
MAGNOLIA BAKERY
Jedna od poznatijih slastičarni, posebice zbog svojih cupcakea. Mi smo do nje slučajno zalutale i rekle: ”Ha niš, ajmo probat.” Slastica svih vrsta, od običnih keksi do gotovo filigranski ukrašenih torti. Ja sam uzela banana pudding, a A. red velvet cheesecake i jedna i druga dobro prošle. Banana pudding je bio pozamašan, tako da sam ga jela 3 dana, a cheesecake je bio fantastičan. Topla preporuka.
VISTA HERMOSA
U kantinu Vista Hermosa smo sjele zadnji dan: radi o kantini koja prati meksičku kuhinju i mi smo došle jesti tacose i piti koktele. Od svih probanih, najbolji je bio sa škampićima kojeg smo naručile nekoliko puta. Ovo je izvrsno mjesto za usput stati, popiti cervezu ili koktel, gricnut neki taco i malo odmoriti prije novih njujorških avantura.
USPUTNA GRICKANJA
NY HOT DOG I FROSE (FROZEN ROSE)
Nakon višesatnog zujanja po gradu prvi dan zaključile smo da nema ništa više NY nego pojest hot-dog, pa smo to i napravile i moram priznat da je stvarno dobro. Bez problema bih pojela tri, ali kako smo cijeli dan grickale po malo, ovo je bilo super osvježenje. 3$ za dva hot doga.
Frose je nešto novo (baš me zanima koliko dugo prije nego što dođe do nas) i fino. Rose zblendan s ledom (i tko zna čime još) za osvježenje i zagrijavanje. Okus je slatkasto-kiseli i lijepo paše na toplije dane.
PAUL’S DAUGHTER @CONEY ISLAND
Ah, prvo razočaranje, ne toliko okusom koliko omjerom cijene i kvalitete/količine. Na Coney islandu smo odlučile probati poznati lobster roll, sendvič od hot-dog peciva i salate od mesa jastoga, korjenastog povrća i majoneze. Uz to smo uzele pržene račiće. Total 29$, od čega je 20$ otišlo na sendvič! Bilo je neizbježno da taj sendvič postane mjerilo za skupoću nečega: ”A. kolko košta ova majica? A jedno 3 lobster rolla sigurno.” Uz to što smo masno preplatile taj ficlek od sendviča, vjetar je naglo zapuhao i otpuhao nam par račića sa stola, taman nakon fotosešna. Baš smo turistički nasjele na glupost.
BROOKLYN FARE @DUMBO
Buvljak sam spomenula u prijašnjem postu, no nisam odala počast ovim donutima, koji su uvjerljivo najbolji koje smo probale u NY-u. Klasičan s preljevom od čokolade i ova ljepota punjena karamelom, umočena u bijelu glazuru i sjeckane listiće badema. Milina.
CORNDOG @LITTLE ITALY
Kad smo već došle do Little Italy kvarta, onda smo i prošetale ulicama dok je trajao festival Saint Gennara. Posvuda hrane sve vrste, a ja sam odlučila probati corndog (i sad kad gledam ove slike mislim si budalo, od svog ovog mesa ti uzmeš hrenovku). Radila sam i prije svoje verzije doma, međutim rekla sam ajde da probam kako bi to trebalo biti. Meh, slobodno preskočite.
THE DOGHNUT PROJECT
Još jedno isprobavanje krafne u The Doghnut Project. Isprobale smo jednu punjenu jagodama i jednu s glazurom od cimeta i sjemenkama bundeva. Malo na slađu stranu, ali skroz ok.
WHOLEFOODS
Wholefoods je američki lanac dućana koji prodaje hranu, s naglaskom na lokalno, organsko i svježe. Dućan se prostire na nekoliko katova, a meni je najzanimljiviji dio bio odjel s par švedskih stolova koji nude razna gotova jela, salate, priloge, meso, ribu i sl. Procedura je da se uzme kartonska kutijica, unutra natrpa što god se želi i potom samo izvaže i plati, neovisno o tomešto se uzelo. Nama je to bila najdraža hrana na dane koje smo provele u Central parku.
RESTORANI
THE VINE
Prvi dan smo završile na Times Square od kojeg smo se laganom šetnjom spustile prema poznatom restaču The Vine gdje sam htjela probati njihovu poznatu piletinu. Nažalost slike nisu nešto zbog polumračne atmosfere (muke po food blogeru). Pečena piletina dolazi uz mlade pečene krumpire i cherry papričice. Uz to smo naručile hobotnicu s ‘nduja kobasicom (talijanska ljuta kobasica) i krumpirima. Okus i jednog i drugog je bio fenomenalan.
AUX EPICES @CHINATOWN
Dan smo popravile ulaskom u malezijsko-francuski bistro pod nazivom Aux Epices. Skladno uređen, s jelovnikom koji sadrži dvadesetak nama nepoznatih jela, odlučile smo se za laksu: ljutkastu juhu od kokosa s kineskim rezancima i različitim dodacima. Mi smo se odlučile za Seafood Laksu (kozice, dagnje, losos, lignje, tofu, patlidžan, klice graha, temeljac od žutog curryja s kokosovim mlijekom i japanski Udon rezanci) i Malacca Laksu (piletina, kozice, školjke, jaja, riblji kolač, tofu, mahune, klice graha i temeljac od crvenog curryja s kokosovim mlijekom i kineskim rezancima). Uz to smo probale Thai ledeni čaj, koji se bazira na mlijeku, kondenziranom mlijeku, crnom čaju i šećeru – preslatko za naš ukus, i ne prija baš uz hranu. Ovo nas je koštalo cca 35$.
BALTHAZAR
U Balthazar sam odlučila ići zbog njihovog navodnog fenomenalnog pomfrija. Budući da smo obje zaluđene prženim krumpirićima svaka je naručila svoju porciju, iako nam je draže dijeliti i isprobavati više stvari. Za cijenu od 13$ po pomfriju i nije tako nešto. Fini su i super hrskavi, ali dosta masni i nedovoljno slani. Kasnije smo na drugim mjestima probale i bolje. Slobodno preskočite.
VIA CARROTA
Još jedan restoran po mom izboru na koji sam bacila oko nakon što sam pročitala prekrasan članak o njihovoj poznatoj zelenoj salati i odlučila ju probati pošto poto. Ne bih rekla da sam preletila Atlantik da bih probala salatu, ali nije ni daleko od istine. Restoran Via Carrota se nalazi u Greenwichu, talijanske spize i ugodnog ambijenta. Kako je bio lijep dan (i nismo imale rezervaciju) sjele smo vani i naručile zelenu salatu, spaghette vongole i papardelle s raguom od divlje svinje. Uz to smo uzele i njihov beskavni kruh za toć. Salata dolazi kao predjelo i to je zbilja najbolja salata koju sam jela. Radi se o zdjeli punoj različite vrste zelene salate, od slatkih do gorkih listića u sherry vinaigrette dressingu. Nakon toga špageti sa školjkama i papardelle s robusnim raguom od divlje svinje. Sve skupa oko 70$. Cijelo iskustvo je fenomenalno te bih svakome tko voli talijansku hranu preporučila da posjeti restoran.
MOMOFUKU SSAM BAR
Ah, piece de resistance mog njujorškog gastro istraživanja. Priča počinje s time da me ekipa na poslu odlučila počastiti odlaskom u neki dobar restoran po želji. Završava s mojim delirijem u Momofuku ssam baru. Momofuku je jedan od restorana poznatog chefa Davida Changa koji je u zadnjih petnaestak godina promijenio sliku američke gastro scene i potaknuo popularizaciju azijske kuhinje. Ja sam htjela probati nešto u jednom od njegovih restorana i odlučila se za ssam bar jer je neka sredina, nije ni street food, nije ni fine dining. Započele smo koktelima od kojih se sjećam glitter punk-a na bazi tekile s hibiskusom, bazgom, limetom i agavom. Potentno. Od hrane smo započele s prženim kukuruzom s parmezanom i limeta majonezom. Mljac. Onda smo nastavile s tunom u pikantnom umaku od rajčice i tostiranim baquettom i tostom s kozicama, avokadom i ukiseljenim čilijem. Super mljac. Potom smo napravile međukorak sa salatom od zelenja s lokalne tržnice, rotkvica, bundevenih koštica i vinaigrette dressingom. I potom završile s bombom: cijelom ribom (nisam skužila o kojoj se vrsti radi) s umakom od mladog luka i đumbira, dodatkom klica i bilja. Jedino što mogu reći je da, odite tamo, bili biste ludi da propustite ovaj doživljaj ako volite hranu inspiriranu okusima Azije.
PETER LUGER
Peter Luger je jako poznati steak restoran koji se nalazi u Brooklynu. Mi smo tamo već jednom došle, u subotu u sedam navečer bez rezervacije, gdje nas je lik na vratima samo pogledao i posprdno se nasmijao pokazujući na restoran pun ljudi koji čekaju. Stoga smo drugi puta došle s rezervacijom. Cilj nam je bio probati steak i burger, međutim rekli su nam da burgere serviraju do 3:45 popodne, a mi smo imale rezervaciju u 4:00. Tako da smo se okomile na steak. Uzele smo steak za jednu osobu )koji je pozamašan), pečene krumpire i mix zelene salate. Sve je bilo fantastično, a steak je bio najsavršeniji komad odreska koji sam ikad probala. Međutim ni ambijent ni osoblje nisu pretjerano simpatični, te se tamo može platiti samo američkim karticama (što god to je) i gotovinom. Definitivna preporuka što se mesa tiče.
Nadam se da ste uživali (bar vizualno) u ovom gastro prikazu New Yorka.
Do sljedećih putovanja,
T 🙂