U petak sam stavila sliku svoje granola zdjelice i pitala vas bi li vas zanimao recept za granolu i jako entuzijastično ste rekli da, tako da je ovaj recept bio natipkan prvom prilikom preko vikenda. Recept za ovu granolu slažem i popravljam godinama, a do sada sam je napekla na stotine kila (nije pretjerivanje jer nema kolege, prijatelja i prijatelja prijatelja koji nije dobio bar vrećicu ovoga). Radi se o bazičnom i provjerenom receptu koji uvijek daje dobre rezultate.
GRANOLA
Što je granola? Granola je mješavina žitarica, oraščića, sjemenki i sušenog voća koja se peče te koristi neku vrstu ulja i zaslađivača da bi se mješavina povezala. Jako je slična popularnim muslijima, a glavna razlika između njih je što se granola peče, a musliji ne. Stoga se musli mogu jesti hladni (namočeni u tekućinu) ili topli (kuhani u vrućoj tekućini), dok se granola uvijek jede hladna, uz dodatak mlijeka/jogurta/smoothija ili kao snack.
Ja ju najčešće volim jesti posipanu po smoothiju (smoothie zdjelica) ili namočenu u nekom biljnom mlijeku (zobeno odlično paše).
Toplo preporučam da radite svoju domaću granolu jer možete kombinirati sastojke po želji, te dodati sladila koliko želite. Recept koji slijedi je moja verzija, te ju preporučam kao osnovnu granolu, a vi ju slobodno mijenjajte sukladno svojim željama. Par savjeta prije no što krenete.
SASTOJCI ZA GRANOLU
Pahuljice
Osim zobenih možete koristiti i ječmene, pšenične, ražene, pirove i sl. Meni su zobene najdraže jer su okusom najblaže te zadržavaju oblik tokom pečenja. Želite li gluten-free kupite pahuljice na kojima je naznačeno da su gluten free.
Oraščići
Oraščiće birajte po onome što vam je najdraže, ali neka budu sirovi. Osobno ne volim koristiti orahe jer su predominatni okusom te znaju biti gorki. Birajte ih sukladno dodatcima, primjerice dodajete li čokoladu na kraju koristite lješnjake i kikirki, idete li na tropsku opciju s ananasom i papajom, uzmite brazilski oraščić, makadamiju ili indisjki oraščić. Neka sve bude u tonu.
Sjemenke
Što se sjemenki tiče, isto kao s oraščićima, na vama je izbor. Ja volim staviti chiu jer nabubri kad se namoči pa granola bude sočinja. Izbjegavam sezam i slične, jako aromatične sjemenke da ne preuzmu okus.
Dodatci
Ovdje se zbilja možete igrati sa svime samo pripazite kada ih dodajete u mješavinu. Svo sušeno/kandirano voće dodajte kad granolu izvadite iz pećnice. Granola je tada još topla, i voće će lagano pustiti sokove ali se neće prepeči. Stavljate li kokosove pahuljice, stavite ih na pola pečenja pa će se lijepo istostirati. Komadiće čokolade/karamele dodajte kad se granola potpuno ohladila. Naribanu koricu citrusa umiješajte prije pečenja.
Zaslađivač
Iz mog iskustva je najbolje koristiti tekući zaslađivač poput meda, javorova sirupa, agaivnog sirupa, sirupa od datulja i sl. Naravno želite li vegansku verziju zamijenite med za neki od navedenih biljnih sirupa. Ako koristite med, cvjetni ili bagrem su po meni najbolji. Ja stavljam 10% zaslađivača (od ukupne mase) jer ne volim preslatko, te uvijek možete dodati zaslađivača prilikom serviranja. Ne preporučam ići preko 20%.
Ulje
Nerafinirana ulja su najbolja, te je meni kokosovo najdraže jer daje lijepu notu granoli kad se ispeče. Ulje koristimo u granoli kako bi se ljepše ispekla i pohrskavila. Pazite li na zasićene masnoće probajte s maslinovim uljem, ali imajte na umu da će utjecati na okus.
Sol i začini
Za super ukusnu granola dodajte malo soli, ona će povezati okuse. Začine dodajte po želji, meni je cimet klasika, iako je i vanilija fantastična, naribano zrno tonke, đumbir u prahu, čak i začini za medenjake pašu s ovom kombinacijom.
Granola
Ingredients
- 400 g zobenih pahuljica želite li gluten-free uzmite zobene bez glutena
- 200 g oraščića po želji
- 200 g sjemenki po želji
- 100 g kokosova ulja
- 100 g tekućeg sladila po želji javorov sirup, agavin sirup, med
- 100 g sušenih brusnica
- 15 g cimeta
- 1/2 žličice soli
Instructions
- Oraščiće usitnite na pola (možete i ostaviti cijele ukoliko želite veće komade).
- Pomiješajte ih sa zobenim pahuljicama i sjemenkama, cimetom i solju.
- Dodajte otopljeno kokosovo ulje i med pa dobro sve promiješajte.
- Prebacite na lim obložen papirom za pečenje i poravnajte da je jednako tanko.
- Pecite u pećnici zagrijanoj na 180°C 20-25 minuta. Volite li zapečenije temperaturu stavite na 200°C stupnjeva. Na pola pečenja ju promiješajte. Ako želite veće hrskave komade, nakon miješanja ju dobro pritisnite sa špatulom ili donjom stranom žlice da ju poravnate.
- Izvadite iz pećnice, dodajte brusnice i pustite da se potpuno ohladi.
- Ako želite velike hrskave komade trgajte ju rukama, ako želite da bude više kao musli promiješajte žlicom.
- Spremite u staklenku gdje će stajati 4 tjedna bez problema. Možete je i smrznuti do 3 mjeseca u vrećici. Ako ju koristite smrznutu pustite 5-10 minuta da se vrati na sobnu temperaturu.
SAVJETI ZA PEČENJE
Želite li veće komade granole slijedite sljedeće korake:
- Zobene pahuljice neka budu lagao natrpane u limu za pečenje da se mogu zalijepiti jedne za druge, ali ne prenatrpane da se ne ispeku.
- Lim za pečenje prekrijte papirom za pečenje kako bi se zaslađivač zalijepio za granolu, a ne za dno.
- Nakon miješanja na pola pečnja, granolu lagano pritisnite sa špatulom ili donjom strane žlice.
- Pecite dok lagano ne zazlati, 20ak minuta. Duže od toga se počinje sušiti i nije lijepo povezana.
- Pustite da se potpuno ohladi prije no što ju spakirate u staklenku/vrećicu.
U slast,
T 🙂