KLINČIĆ

Nakon kratkog perioda neobično toplog vremena, s današnjim danom nam stiže zahlađenje, kiša, sivilo i hladnoća. Hladnije vrijeme u meni budi želju za drugačijim, intenzivnim, punim okusima koji krijepe tijelo i griju dušu. Tako je (s radošću najavljujem) došlo doba klinčića! Wooohooo!

KLINČIĆ

2009_10_06-cloves

Klinčić (lat. Syzygium aromaticum), također poznat i kao karanfilić ili klinček, je tradicionalno omiljena zimska mirodija. Podrijetlom je s Indonezijskih otoka začina, odnosno sjevernih Moluka. Danas se uzgaja u Brazilu, Indiji, Šri Lanci, Tanzaniji, Madagaskaru i na Pembi. Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu. Duljine su 12-16 mm i nalikuju čavlićima (na lat. se i naziva clavus, što znači čavao). Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak. Prvi put se spominje u kineskim zapisima još 400. g. pr. Kr. Rimljani su upoznali ovaj vrijedan začin preko arapskih trgovaca.

BILJKA

Syzygium_aromaticum_-_Köhler–s_Medizinal-Pflanzen-030

Osim što je neizostavan začin za, zimi popularno kuhano vino, klinčićem se aromatiziraju brojna slatka i slana jela. Klinčić izvrsno povezuje okus jabuka i krušaka pa se koristi u pripravi pita i torti od jabuka i krušaka ili voćnih umaka i kompota. Naglašava aromu citrusa, posebice naranče. S obzirom na to da je njegov okus vrlo intenzivan, nužno ga je pri kuhanju postupno i pažljivo dozirati. Bogato začinjeni kolači, keksi, pudinzi ili slatki kruhovi nerijetko u svojem receptu sadrže klinčić u kombinaciji s cimetom, a katkad i đumbirom.

NAJBOLJA KOMBINACIJA: KLINČIĆ-ANIS-CIMET

Clove

Cjeloviti klinčići ukusni su u juhama od graška i graha ili zapečenom grahu s čilijem, gdje njihova snažna, jetka mirodijska karakteristika daje punoću okusa. Isto tako, u očišćenu glavicu luka može se utisnuti nekoliko cjelovitih klinčića pa dodati riži prilikom pirjanja. Klinčić je prisutan u mnogim kombinacijama začina, npr. u mješavini za kiseljenje povrća ili u mješavini začina za pečenje.

Najviše se koristi u indijskoj kuhinji, kao jedan od sastojaka garam masale, i u nizozemskoj kuhinji zbog jakog utjecaja indonezijske kuhinje, tako da ga Nizozemci rado stavljaju u sireve i kolačiće.
Najbolje ga je kupovati u cjelovitom obliku, jer pakiran u prahu brzo gubi okus, a i njegova ljekovita svojstva propadaju. Cijele klinčiće se preporučuje potrošiti u roku od godinu dana, a mljevene unutar šest mjeseci. Budući da je vrlo čvrste strukture, teško ga je usitniti pa se savjetuje samljeti ga u mlincu za kavu.

klincici

Klinčić je kod nas najviše poznat kao začin, no bogat je i ljekovitim svojstvima. Tradicionalni kineski liječnici koriste klinčić od davnina u liječenju probavnih smetnji, proljeva, hernije i gljivičnih infekcija.

Nekoliko kapi eteričnog ulja klinčića, pomiješanih s vodom, zaustavit će povraćanje, a infuzija mučninu. Eterično ulje klinčića učinkovito je protiv mnogih bakterija i parazita. Klinčić je stimulans, antiseptik i blagi anestetik. Ima pozitivne učinke na želučanu sluznicu, djeluje protiv povraćanja i nadutosti.

Stomatolozi su u prošlosti rabili ulje klinčića kao oralni anestetik. Također su ga koristili za dezinfekciju korijenskih kanala zuba. Ispiranje usne šupljine razrijeđenim uljem ili žvakanje pupova klinčića ublažava grlobolju. U narodu se smatra da otapanje dvaju cijelih klinčića u ustima, bez žvakanja ili gutanja, pomaže obuzdati želju za alkoholom. Važno je spomenuti da je ovaj začin i afrodizijak.

Ljekovito djelovanje klinčića:

  • poboljšava probavu
  • pomaže kod infekcija dišnih puteva
  • ublažava zubobolju
  • uništava parazite i bakterije
  • prirodni je antioksidans
  • pomaže u liječenju gljivičnih infekcija
  • ima svojstva antiseptika i anestetika
  • djeluje kao afrodizijak
  • pomaže kod gihta

Možete napraviti i ukusan i ljekovit čaj od klinčića i cimeta. U pola litre vode stavite 2 štapića cimeta i 6 cijelih klinčića. Kuhajte 15 minuta, a zatim procijedite. Popijte 2-3 čaše čaja dnevno.

zima-mirise-na-klincic-umbir-i-cimet-iz-toplog-kuhanog-vina-223x335-20131249-20131209143142-d3cc1e890f38c8fe2909ec3c3e4fadd2

Također se koristi u kozmetičkoj industriji, a od njega se dobiva i ulje koje se koristi za parfeme. Sapuni s klinčićem povoljno djeluju na uklanjanje masnih naslaga i celulita, a kombinacija klinčića i aktivnog ugljena daje izvrstan piling za revitalizaciju kože i uklanjanje površinskih nečistoća.

T 🙂

Follow:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.