Danas vam donosim priču o komoraču i kako bi, ako već nije, trebao postati nešto što uvijek imate pri ruci.
Komorač je otporna samonikla divlja ili uzgojena dvogodišnja biljka s juga Europe, s odebljalim podzemnim djelom (slično kao luk). Stabiljka je okrugla, plavo-zelene boje, pri vrhu razgranata s puno listića. U u svakom plodu ima stotinjak sjemenki bogatih eteričnim uljima. Sjemenke su male, aromatične, plosnate i ovalne, dok je plod duguljast, rebrast, malo spljošten, jakog mirisa i slatkastog okusa koji podsjeća na anis.
KOMORAČ SVJEŽI I SUŠENA STABILJKA
SJEMENKE KOMORAČA
Začinska svojstva komorača su raznolika. U kuhinji se korijen upotrebljava za juhe i u temeljcima od povrća, list se koristi u jelima s dimljenom ribom, školjkama, u juhama i salatama, s blagim specijalnim sirevima, u jelima od rajčica, uz krastavce i ciklu. Sjemenke se koriste kod pripreme kruha, slanih kolača i masnih jela. Slaže se s maslinovim uljem. U Makedoniji i Grčkoj se proizvode i rakije od komorača, a kod nas se dodaje u travaricu. Sastavni je dio absinta.
ABSINT
Komorač ima izrazito bioaktivno djelovanje. Olakšava probavljivost teških jela, sprječava nadimanje, grčeve i vjetrove u crijevima. Korijen komorača ubraja se kao jedan od četiri ljekovita korijena koji služe za čišćenje krvi (selen, šparoga, peršin). Vrlo je učinkovit kod bilo kakvih probavnih smetnji, a narodna medicina ga još koristi za: pretjerano obilne menstruacije, za izlučivanje mlijeka, protiv razdražljivosti, za smirenje. Povoljno djeluje na mozak i memoriju.
Ispitivanja su potvrdila da komorač nije štetan, snižava krvni tlak i sadrži fitoestrogen. Eterično ulje ima antioksidativna svojstva. No zbog toga što sadrži atenol (bijela kristalna tvar koja miriše na sladić), eterično ulje komorača može biti otrovno kada se uzima u velikim količinama, stoga žene u trudnoći ne bi trebale uzimati nikakav preparat koji sadrži eterično ulje te biljke.
Kod probavnih smetnji potrebno je piti čaj od komorača koji se priprema na sljedeći način: u 2 dcl kipuće vode stavite 1 čajnu žličicu sjemenki komorača, te pustite da odstoji 10 minuta. Pijte taj čaj 3 puta dnevno, najbolje nakon jela. Kako biste pojačali djelovanje čaja, uz komorač koristite anis i kumin.
Također svima s probavnim smetnjama preporučam komorač pastu. To je biljna mješavina u medu koja utječe na smanjenje tegoba u želucu i crijevima, kod nadutosti, probavnih smetnji i odstranjuje grčeve u želucu. Pospješuje povećanje majčinog mlijeka, a još se koristi radi umanjenja tegoba pred menstruaciju, prilikom pojave simptoma menopauze i menstrualnih bolesti. Smiruje živce.
KOMORAČ PASTA
Sastojci: med, melasa duda, slad, komorač, crni kim, cvijet bamije, vrkuta, piskavica, verbena, sjemenke kopra, anis, pelud
T 🙂