Nakon kraće pauze (ispitni rokovi su mi izgovor ovoga puta) vraćam se s pričom o jednom začinu – kuminu (drugi naziv jeera).
CUMIN
Kumin (jeera) je sjeme zeljaste biljke Cuminum cyminum, podrijetlom iz gornjeg Egipta koja se od drevnih vremena uzgaja pretežno na Mediteranu, ali i u arapskim zemljama, Indiji, Turskoj i Kini. Imenom i izgledom podsjeća na kim (Carum carvi) te ih stoga mnogi miješaju (primjerice moja baka uvijek govori kumina za kim). Razlika je u okusu: kumin ima ugodnu svježu, oštru skoro pa oporu aromu, te je više dominantan okusom u odnosu na kim koji ima parfemasti okus i miris. Biljka kumina može narasti do visine od pola metra, njeni listovi su igličastog oblika i zelene boje, a biljka cvjeta malim grozdastim bijelim ili ružičastim cvijetovima. Plod kumina sadrži jednu sjemenku koja izgledom podsjeća na sjemenku kima (žuto-smeđu duguljastu, ovalnu i rebrastu)..
BILJKA KUMINA
Sjemenke kumina su neugledne i neprivlačne, mogu biti zlatnožute, bijele ili crne boje, ali imaju vrlo specifičan, paprenast i pomalo gorkast okus s natruhama citrusa, te vrlo prodoran miris. Najrasprostranjeniji je zlatnožuti kumin. Kumin je bolje koristiti u sjemenkama jer on dulje zadržava svoje karakteristike te ga samljeti tek prije dodavanja jelu. U kulinarstvu, kumin se koristi u zrnu ili samljeven. Najbolje je sjemenke kumina držati u dobro zatvorenom spremniku, na suhom, tamnom i hladnom mjestu jer će one tako zadržati svoja obilježja tijekom šest mjeseci. Kumin se jelima dodaje sam ili kao sastavni dio mješavine začina od kojih su najpoznatije curry i garam masala začin.
Orašasto-papreni okus kumina daje specifičnu aromu čiliju i drugim meksičkim jelima (npr. Chili con carne), te ima značajnu ulogu u indijskoj i bliskoistočnoj gastronomiji gdje je on jedan od ključnih sastojaka curry začina. Kumin se dodaje curry jelima, marinadama, kobasicama, jelima s ražnja ili grilla, jelima sa sirom, jajima, grahom, ribom, janjetinom, svinjetinom i couscousom. Idealan je dodatak i gustim juhama, te must use začin kad je leća u pitanju.
U današnje vrijeme kumin se ne koristi samo kao začin već se smatra da ima i ljekovita svojstva. Sjemenke kumina dobar su izvor željeza pa je zato kumin dobar za održavanje energije organizma i za zaštitu imunosustava. Osim toga, kumin je dobar i za probavu. U posljednje vrijeme dosta se govori i o mogućem anti-kancerogenom djelovanju kumina tj. njegovoj ulozi u prevenciji nekih vrsta karcinoma.
Eterična ulja u kuminu osim intenzivnog okusa smiruju želudac i pospješuju probavu hrane te sprječavaju grčeve u želucu.
Prema ayurvedskom vjerovanju kumin čisti krv, smiruje crva i želudac te pospješuje rad jetre i bubrega.
Nekoliko primjera kuminovog djelovanja na organizam čovjeka:
- Borba protiv prehlade
Glavne zdravstvene prednosti kumina se odnose na njegova antiseptička svojstva. On ubija manje mikrobe koji izazivaju prehladu i jača imunološki sistem. - Probavna rješenja
Kumin je dobar za probavu. To je razlog zašto ljudi ponekad jedu sjeme kumina nakon teškog obroka. Kumin kontrolira plinove i pomaže kod smanjivanja upala u probavnom sustavu koji uzrokuje bolove u želucu i nadutost. - Regulira menstruaciju
Ovaj indijski začin se tradicionalno koristi za ravnotežu ženskih hormona. Ako je menstrualni ciklus odgođen zbog hormonalne neravnoteže, kumin vam može pomoći da hormone opet vratite u ravnotežu. - Konzervans.
Jedna od glavnih prednosti kumina su njegova konzervans svojstva. Kumin povećava trajnost kuhane hrane te se ona sporije kvari. - Liječi anemiju.
Kumin sadrži znatnu količinu željeza. Željezo ima mnoge zdravstvene prednosti, ali je najviše potrebno za stvaranje krvi, a kumin u tome pomaže. - Čvrst san.
Iako to nije potvrđeno, istraživanja pokazuju da kumin pomaže ljudima da čvrsto spavaju.
T 🙂