Dakle, da razjasnimo mojo de ajo. Radi se o jednostavnom umaku od češnjaka, maslinova ulja i soka citrusa. Karamelizirani češnjak zgnječite s ostalim sastojcima dok ne dobijete gusti umak koji možete i mazati i polijevati po nečemu. Ja ga više koristim kao sastojak nego kao umak kad želim dodati malo karaktera i naglaska jelu. Recept koji koristim sam pronašla u kuharici Gjelina autora i kuhara Travisa Letta.
Ovo je fantastična stvar koja će vam promijeniti kuhanje nabolje. Prvenstveno će podići okuse pečenog i grillanog povrća na novu razinu. Znate onu situaciju kad se svi okupite na roštilju i uz hrpe mesa i lepinja nemate što ponuditi dežurnom vegetarijancu/veganu osim par smežuranih, presoljenih kriški tikvica. S ovim umakom možete preokrenuti cijelu priču te možda i sami pojesti malo grill povrća jer će biti za prste polizati. Samo narežite patlidžane, tikvice, paprike i rajčice na veće komade, nasolite i premažte mojo de ajom te bacite na roštilj. Dok se peče, tu i tamo premažite s još malo umaka i to je to.
Slijedi recept.
Mojo de ajo
Ingredients
- 60 ml ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- 15 češnja češnjaka
- 60 ml soka od naranče
- 60 ml soka od limete ili limuna
- 1/2 žličice soli
- 1/2 žličice sušenog origana
- 1/4 žličice drobljenog čilija
Instructions
- Očistite češnjeve češnjaka. Najlakše ćete ih očisiti tako da ih potopite kipućom vodom i ostavite minutu.
- Očišćene češnjeve češnjaka stavite u mali kalup za pečenje (ja koristim one za creme brulee) i prelijte maslinovim uljem. Neka češnjak bude potpuno potopljen. Svativte peći u pećnicu zagrijanu na 180 Celzijevih stupnjeva ndok češnjak ne omekša i zazlati, otrpilike 30 minuta.
- Potom dodajte sok naranče i limete ililimuna (ja sam koristila limun u ovom slučaju), dobro promiješajte te vratite u pećnicu na 15 minuta.
- Izvadite i pustite da se malo ohladi. Vilicom zgnječite češnjak da dobijete gustu smjesu. Dodajte origano, čili i sol pa pomiješajte.
- Umak se neće emulzificirati, već će ostati masan, te ga treba promiješati prije upotrebe.
- Zatvoren u staklenku i pohranjen u frižideru traje mjesec dana. Prije korištenja ga vratite na sobnu temperaturu.
Kako koristiti mojo de ajo? Najbolje ga je koristiti za podmazivanje mesa, povrća i ribe tokom kuhanja. Ja ga najčešće koristim uz povrće (iako uz steakove ide fantastično) koje grillam ili pečem. Često mi takvom povrću nedostaje okusa, a ovaj je umak fantastičan u tom smislu. Do sada sam ga koristila s grillanim patlidžanima, pečenom ciklom, pečenim mrkvama i pastrnjaku, grillanim šparogama, pečenim krumpirima – preferiram ga korisiti uz korjenasto povrće. Međutim, tu njegova uloga ne prestaje. Koristim ga i kao ulje kojie nakapam na juhu od mrkve. Možete dodati kao završni potez dinstanim gljivama, marinirati tofu u njemu ili preliti fetu/kozji sir njime. Također ga možete koristiti kao umak uz prženo povrće poput batata. Jednom kada s njim krenete sami ćete pronaći načine kako ga iskoristiti. Samo ga dobro promiješajte prije korištenja.
U slast,
T 🙂