Danas donosim priču o čak dva začina: anisu i zvjezdastom anisu! Djeluju jednako, no nemojte ih brkati jer su dva različita začina iz dviju različitih porodica. 🙂
ANIS
ZVJEZDASTI ANIS
Anis je sjeme biljke Pimpinella anisum koja dolazi iz obitelji Apiceae, a srodna je kopru, kuminu i komoraču. Podrijetlom je iz Azije, Egipta i Grčke.
Anis je visoka biljka sa zelenim lišćem, koja naraste do visine i od 0,5-1 metra. Cvjetovi anisa su bijele boje, a njegovo voće koje se često naziva sjemenkama izgleda kao ovalne sjemenke. Sjeme anisa miriše i ima okus po slatkom korijenu. Suhi plodovi dobiju sivo-smeđu boju, a okus im je sladak i aromatičan, te su vrlo ugodnog mirisa.
BILJKA ANIS
Može se jesti kao povrće ili kao začin, te koristiti u kulinarstvu, pripremi likera i drugih pića, u medicinske svrhe, te razne druge svrhe u kojima se koristi zbog svog ugodnog mirisa.
Ulje, sjemenke i mlado lišće anisa široko se primjenjuju u kulinarstvu. Najčešće se koristi u desertima, ali ako ste odvažniji možete ga dodavati u slana jela. Ovaj začin ugodno će aromatizirati rižu, nabujak, kolač od kestena, kompot, marmeladu. Slaže se s korjenastim povrćem, bundevom i porilukom, a od voća s kruškama, šljivama i citrusima. Uvijek se dodaje na kraju kuhanja. Kao napitak najčešće se koristi u obliku čaja ili likera.
Anisovo ulje upotrebljava se u pripremi alkoholnih pića: arak, anisette, pastis, ouzo, absinthe, itd. Karakteristika ovih pića je da su bezbojna ali postanu mutna kad im se doda voda.
ABSINT
Anis duguje svoj specifičan osvježavajući miris eteričnom ulju anetola. Ostale vrijedne tvari koje sadrži su vitamini A, C i B kompleks te minerali kalij, kalcij, željezo, bakar, mangan, cink i magnezij.
Anis se koristi u sirupima protiv kašlja, u pripravi čajeva protiv grčeva u trbuhu, kao antiseptik i sl. Žvakanje sjemenki anisa djeluje laksativno te otklanja loš okus i zadah iz usta. Poznato je i njegovo ljekovito djelovanje kod astme, bronhitisa, kašlja različitog porijekla i oboljenja pluća. Pospješuje izlučivanje mokraće i donosi olakšanje kod vodene bolesti.
U veterinarskoj struci često se spominje kao moćno terapijsko sredstvo za crijevne tegobe kod konja i pasa.
Čaj od anisa prvenstveno se propisuje za probavne probleme poput tromosti crijeva, povraćanja, nadutosti i mučnine. To mu je priskrbilo naziv Solamen intestinorum – “tješitelj crijeva”.
Dvije žličice ploda anisa prelijte s dva dcl kipuće vode, pustite da odstoji poklopljeno 20 minuta uz povremeno miješanje, zatim procijedite.
ČAJ OD ANISA
Zvjezdasti anis podrijetlom je iz Kine, Vijetnama i Japana, a raste na aromatičnom zimzelenom stablu Illicium Verum, koje može narasti i do 8 metara. Cvjetovi drveta su crveno-ljubičasti. Kad cvijetovi otpadnu ostanu mahune. Mahuna ima boju hrđe, a visoka je oko 1-2 cm. Mahune zvjezdastog anisa koriste se isključivo osušene, nikad svježe. Treba ih čuvati u zatvorenim spremnicima na hladnom i tamnom mjestu jer tako mogu trajati i do godinu dana. Zvjezdasti anis spada u porodicu magnolija te ga nikako ne bi trebalo zamijeniti za anis koji je iz porodice šišarki, iako zbog eteričnih ulja imaju sličan kemijski sastav.
ZVJEZDASTI ANIS BILJKA
Zvjezdasti anis sadrži anetol poput običnog anisa, ali je njegov okus jači i malo gorči.
Kuhari u Jugoistočnoj Aziji koriste zvjezdasti anis kako bi jelima (posebno onima od svinjetine i peradi) dali okus sladića. Zvjezdasti anis može se koristiti sam ili kao jedan od sastojaka kineskog 5 spice začina ili indijskog garam masala začina. Začin treba koristiti oprezno jer je dosta intenzivan. Zvjezdasti anis koristi se i u juhama (Vijetnam), indijskim gulašima i curry jelima, a nalazimo ga i u tradicionalnom tajlandskom čaju. Koristi se za pirjanje s umacima od soje, za mariniranje i paniranje. Zvjezdasti anis obično se jelima dodaje cijeli pa se nakon kuhanja izvadi iz jela, ali može se koristiti i u mljevenoj formi.
ČAJ OD ZVJEZDASTOG ANISA
U tradicionalnoj kineskoj medicini, zvjezdasti anis koristi se kao digestiv, diuretik, protiv grčeva u trbuhu i reumatizma, te kao osvježivač daha. U posljednje vrijeme nalazimo ga i u lijekovima protiv gripe. Međutim, ovaj plod treba oprezno koristiti u medicinske svrhe zato jer koristi sastojke koji mogu biti neurotoksični ako se koriste u većim količinama.
T 🙂