KARDAMON

Pozdrav! Nakon kraće pauze nastavljam gdje sam stala i donosim novi post o kardamonu.
Kardamon (kardamom) je začin koji se polako, ali sigurno, sve više uvlači u kuhinje diljem svijeta. Svojim ugodnim mirisom i snažnim okusom oplemenjuje mnoga slatka jela, a sladokusci ga dodaju mljevenoj kavi prije kuhanja.
Kardamom se odnosi na  neke biljke iz roda Elettaria i  Amomum porodice đumbira. Obje su autohtone u Indiji, a prepoznajemo ih po malenom plodu ispunjenom malenim crnim sjemenkama. Plodovi roda Elettaria su svjetlozeleni (Indija, Malezija), dok su oni roda Amomum (ostatak Azije i Australija) veći i tamnosmeđi. Vjerojatno postoji već 5000 godina i time je jedan od najstarijih i najcijenjenijih začina na svijetu. Egipćani su ga žvakali kako bi osvježili dah i izbijelili zube, a ta se praksa koristi i danas u Indiji. Grci i Rimljani su od kardamona radili parfeme, a na cijeni je i njegovo eterično ulje. Treći je najskuplji začin na svijetu, nakon vanilije i šafrana.
Kardamon ima snažan, originalan okus i miriše aromatično, lagano žareće, pikantno, svježe po limunu, pomalo cvjetno i podsjeća na eukaliptus. Sadržaj eteričnih ulja u sjemenkama jako ovisi o skladištenju. Ljepljive sjemenke znak su dobre kvalitete. Koristi se u pekarskim proizvodima i keksima poput medenjaka i kolačića od badema, u pikantnim i slatkim skandinavskim jelima i pićima, u mješavinama poput currya i garam masale, u jelima od mesa, peradi, jelima od riže poput biryanija i pilava, za konzerviranje povrća, za deserte, pudnig od riže, agrume, kod pripreme arapske kave, indijskog čaja, kuhanog vina, te likera.
 
CARDAMOM LASSI
7fbd391375eb01525563a2b8a8c1ceee
RECEPTI/RECIPES:
 
Kardamom ima rashlađujući učinak na tijelo. U čajnoj mješavini s kimom i koromačem koristi se protiv napinjanja. U narodnoj medicini se upotrebljava za kožne bolesti, kašalj, hemeroide, žuticu, glavobolju, groznicu, protiv svih probavnih bolesti. Smatra se snažnim afrodizijakom. Djeluje osvježavajuće za dah i izbjeljuje zube. Potiče izlučivanje želučane kiseline, sprječava grčeve i ima portuupalno djelovanje. Poboljšava prolaz lijekova kroz kožu te pomaže kod iskašljavanja i astme. Jedan je od važnijih začina u Ayurvedi.

 

T 🙂

Follow:

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.